Přeskočit na hlavní obsah

První dny s Macem

S Windows se peru spoustu let, opravdu, ale opravdu mě ser.. . Po několika letech lavírování jsem to tedy zkusil s Macem. Rozhodoval jsem se mezi Macem Mini a iMacem. Nakonec to vyhrál repasovaný iMac z dubna 2019 s 4K 21,5 obrazovkou, Intel Core i5 šestiřádkovým procesorem 3 GHz (Turbo Boost až 4,1 GHz), operační pamětí 8 GB DDR4, 256 GB úložištěm SSD a grafikou Radeon Pro 560X. Nákup jsem realizoval na apple.com/es/shop/refurbished.


Tyto řádky píšu zhruba po týdnu s Macem. Přechod s Windows byl neočekávaně jednoduchý. PSPad jsem (prozatím a možná i trvale) nahradil programem TextMate, import webů z FTP klienta FileZilla, Window –› Mac OS, proběhl bez problémů, obstarožní (ale stále skvělý) Adobe Fireworks CS6 za 270 EUR, jsem nahradil Affinity Photo (zatím trial), plná verze stojí 55 EUR, toto je takřka vše co na počítači potřebuji.

Nicméně musím říct, že Windows 10 ve srovnání s Apple macOS 10.15.1 Catalina, není vůbec, ale vůbec, špatný. Mac sem tam laguje, jeden program mi dokonce zamrznul (což se mi na widlích dlouho nestalo).

Snažil jsem se přejít z Chrome na Safari, ale zobrazení oblíbených stránek v liště prohlížeče bez favicon a nedostupnost některých rozšíření pro Safari mi to nedovolilo. Navíc, zobrazení webu ve formátu HTML a následné vyhledávání v HTML na Safari zamrzá fakticky pořád.

Zarazilo mě jak mac pracuje s externími uložišti typu USB flash disk, některé formáty Mac přečte, ale nic na ně nenahraje, nic nesmaže, po převedení na některý z formátu Macu se disk nezobrazí v televizi. S některými flash disky zdánlivě pracuje, nicméně, deklarované volné místo nereaguje na to, že něco z disku smažu / nahraju. Prostě pořád ukazuje stejnou kapacitu jako po prvním vložení do počítače, nepomůže ani (například po vymazání souboru) disk vysunout a opětovně vložit. Holt to bude chtít najít nějaký univerzální formát, nebo jde o chybu macOS 10.15.1 Catalina.

Apple Store (neověřeno zatím jsem nic nenakupoval), nicméně dočetl jsem se, že fakturu vydává lucemburský daňový subjekt (snad si zemi dobře pamatuji) a částka za nákup je účtována s DPH, tedy odpočet DPH z nákupu je buďto nemožný nebo složitý. Citace z Apple.com (položka DPH a fakturace) "V obchodě Apple Store nelze provádět žádné nákupy uvnitř Společenství".

Abych jen nehanil. Sdílení dat s iPhone (fotky, zprávy, připomínky a další) je parádní, zvuk z reproduktorů jako v kině (ale to nepotřebuji), 4K obrazovka je skvělá, nejen na filmy a práci s fotografiemi, ale není nad to vidět svůj web v tomto rozlišení. Diktování textu je prostě skvělá "fíčura", alespoň pro mne. Bezdrátová dobíjecí myš a klávesnice bez jakýchkoliv "dzynziků" v USB slotu, super! Co mě ale vytýčí na klávesnici: Při zapnutém CapsLock (píši VELKÁ PÍSMENA), ale když k zapnutému CapsLock zmáčknu Shift stále píši VELKÁ PÍSMENA, na Windows to byla malá, tohle se mi snad ale podaří upravit. Starty jakýchkoliv programů (až na těch 5 - 6 lagů za první týden) jsou bleskové. iCloud funguje skvěle, vůči iCloudu je prostě OneDrive na Windows nepovedený vtip. Na Finder si zvykám pomalu, ale tipuji, že tohle řešení si velmi rád zvyknu. Skvělá aplikace pro zachycení obrazovky (screenshot), i přes to co uvádím dále. Bohužel (pokud vím), nedokáže zachytit celý web, tady tu část co není na obrazovce vidět, navíc screenshoty jsou ve vysokém rozlišení (jsou dosti datově náročné), před publikováním na webu je tedy musím optimalizovat. Aplikace Pegas a TextEdit, na jedničku, bezchybně se zde zobrazují moje soubory Microsoft Wordu, Office 365 zatím nepotřebuji a doufám, že to tak zůstane.

Zatím mi nejvíce vyhovuje tohle rozložení plochy (viz screenshot níže), cca 80% obrazovky prohlížeč (nejvíce pracuji v prohlížeči), Dock vpravo, soubory a složky vpravo, tak aby byly viditelné.


Rozlišení monitoru jsem kapku upravil, holt zrak již není co býval.

Komentáře

 1. Ahoj všichni,

  Jsem soukromý věřitel, nabízím půjčku ve výši 2%, je to legitimní společnost se ctí a rozdílem, jsme připraveni vám pomoci v jakémkoli finančním problému, který jste, nabízíme všechny typy úvěru, takže pokud máte zájem o tuto nabídku půjčky laskavě nás kontaktujte na našem e-mailu: (christywalton355@gmail.com) Uveďte také následující podrobnosti, abychom mohli okamžitě pokračovat s půjčkou.

  Název:
  Potřebné množství:
  Doba trvání: a
  země:
  Účel půjčky:
  Měsíční příjem:
  Telefonní číslo:

  Kontaktujte nás s výše uvedenými údaji na našem e-mailu: christywalton355@gmail.com

  S pozdravem vám všem.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Blogger.com s vlastní doménou

Blogovací platformu Gooogle Blogger.com jsem před zhruba 10 lety opustil, nicméně od té doby se hodně, ale opravdu hodně, změnilo. V tuto chvíli nejsem moc zběhlý v tom co všechno lze nastavit a personalizovat k "obrazu svému", tak se alespoň pustím do toho jak na této platformě zprovoznit vlastní doménu (vlastní webovou adresou), v mém případě šlo o Googlim.cz (tento web). Přesto co tvrdím výše, již nyní mohu říct, že pokud mě někdo osloví s tím, že by chtěl vlastní web na kterém by rád často publikovat, doporučím mu právě tuto platformu. Administrace je jednoduchá, šablony vypadají slušně a oproti například Wordpressu odpadá spousta starostí, jako například HTPS, aktualizace, web hosting, databáze a podobně. K jádru věci, jak tedy "propojit" vlastní doménu s Blogger.com 1) Nejdříve si muset zaregistrovat doménu, v mém případě na SubReg.cz . 2) Založte si jakýkoliv blog na Blogger.com 3) V Nastavení –› základní zadejte web adresu vaší domény a pohlídej

Co jsou to Zonky

Zonky jsou v České republice průkopníkem v P2P lendingu (Peer-to-peer lending je půjčování lidem přímo od lidí prostřednictvím zprostředkovatele a online platformy). Uživatelé této platformy uzavírají půjčky přímo mezi sebou. Věřitelem tedy není banka, ale lidé, kteří jsou ochotni do půjček investovat. V praxi to znamená, že zájemce o půjčku získá peníze od lidí (drobných investorů), kteří se na půjčku společně složí. A právě největším tržištěm takových úvěrů jsou v ČR Zonky. Zonky, jde marketingový název půjčky společnosti Benxy s.r.o., která spadá pod mateřskou společnost PPF. Žádost o půjčku a vyplacení peněz Žádost o půjčku o půjčku začíná na Zonky kalkulačce , kde žadatel zvolí požadovanou částku a kolik peněz je schopen měsíčně splácet, dle zvolených parametrů zde zjistí jak dlouho bude úvěr splácet. Po odeslání žádosti a schválení úvěru, peníze vyplácejí přímo Zonky. Klient tak nemusí čekat až se na půjčku složí drobní investoři. Zonkyho tržiště Přesto, že peníze js